A rendszergazdák ma már elengedhetetlen és komplex szerepet töltenek be egy vállalat életében. De miért is olyan fontos ez a munkakör? Erről rendszergazdánkkal, Klug Péterrel beszélgettünk.
1. Mivel foglalkozik egy rendszergazda? Személy szerint Neked mik a legfontosabb feladataid a cégnél?
A rendszergazda feladata egy cég IT-s rendszerének és eszközeinek a mindennapi üzemeltetése, karbantartása: ez a gyakorlatban magában foglalja a munkavállalók eszközeinek hardveres és szoftveres támogatását, valamint a vállalat rendszereinek (tűzfal, felhők, szerverek stb.) menedzselését.
A mindennapokban ún. „user issue” feladataim vannak. Napi szinten a legtöbb megkeresés a kollégák felől érkezik: elfelejtett vagy lejárt jelszavak menedzselése, operációs rendszer probléma vagy specifikusan egy fejlesztői környezettel (Azure, DevOps, egyéb Office365 felületek) kapcsolatos probléma megoldása.
Emellett belső auditori pozíciót is ellátok, a cégünk információbiztonságával kapcsolatban szintén változatos feladatokkal találkozom.
2.Mitől lesz valaki sikeres szakember? Milyen tudás és skillek szükségesek ahhoz, hogy a feladataidat el tudd végezni?
Az IT a legdinamikusabban fejlődő iparág, folyamatosan tájékozódni kell és be kell injektálni a vállalat rendszerébe az előnyökkel járó technológia újdonságokat.
Fontos a nyitottság az új dolgok felé, a folyamatos fejlődés és a terhelhetőség. Ugyanakkor az emberközpontúság és a kommunikációs- és problémamegoldó képességek is elengedhetetlenek ebben a munkakörben.
3.Milyen utat jártál be a szakmában? Hogy kerültél az S&N Marktsoft Kft.-hez?
Már 15 éves koromban egy internetkávézó számítógépeit tartottam karban.
2012-ben szereztem képesítést és innentől már úgymond papírral és szakmai tapasztalattal tudtam elhelyezkedni a szakmában, először juniorként majd mediorként. Szerettem volna a ranglétrán feljebb lépni és új kihívásokat keresni, így kerültem a céghez, mint vezető rendszergazda 2020-ban.
Itt egyből a Covid járvány okozta kihívásokkal, az otthoni munkavégzés bevezetésével kellett szembenéznem: így a meglévő rendszert egy újfajta felhasználásban kellett elérhetővé tennem a HO-ra való átállás miatt.
Az átállás és a változtatások forgatókönyve megvolt, de ezt a gyakorlatba én ültettem át: biztosítani kellett, hogy mindenki mindent elérjen, meglegyen a rendszere, ez valóban új kihívás volt. Továbbá ekkor álltunk rá a Sharepoint-ra, utána indítottuk el az Intranetet, alakítottuk ki a beléptetéseket.
4.Hogy érzed magad a cégnél?
Úgy érzem megérkeztem 😊 Elmondhatom, hogy egy olyan cégnél dolgozom, ahol, ha reggel felkelek, azt érzem, hogy jókedvvel, szívesen megyek be dolgozni. Egyszer sem fordult még meg a fejemben, hogy váltani szeretnék.
A vezetőségtől minden támogatást megkapok és a munkám során sem ütközök falakba.
A cég profizmusa és szemlélete adott ahhoz, hogy egy optimális és minden kritériumnak megfelelő munkakörnyezetben dolgozhassak.
5.Mivel töltöd a szabadidődet?
A szabadidőmet a családommal töltöm: szeretünk kirándulni, koncertekre és sporteseményekre járni.
Hobbijaim többek között a számítógépes játékok, a barkácsolás, edzés és gyerekkoromtól fogva a légózás, kastély és kalóz témában.