Június 15-23. között a norvégiai Haugesund városában rendezték meg a Masters Súlyemelő Európa-bajnokságot, amelyen kollégánk, Trényi Imi is részt vett, és a negyedik helyet szerezte meg.
A súlyemelő EB kapcsán néhány kérdést tettünk fel Iminek a versenyről és a sport iránti szenvedélyéről.
1. Gratulálunk a Masters Súlyemelő Európa Bajnokságon elért 4. helyezésért! Hogy érezted magad a versenyen?
Köszönöm szépen! Mindig nagy élmény, nemzetközi versenyen képviselni Magyarországot, megtiszteltetetés és természetesen nagy motiváció is a felkészüléseim során. A verseny jó színvonalú volt, nem lehetett senkinek oka panaszra, mind az eszközök (rúd, tárcsák), mind a helyszín profi volt. Az eredményemmel összességében elégedett vagyok: 218 kg összetett eredménnyel zártam (97 kg szakítás, 121 kg felvétel lökés). Bár, ha az utolsó szakító gyakorlatomat megadják, akkor a dobogón végeztem volna, de a sportban nincsen „ha”, így az érem még várat magára.
2. Hogy kerültél kapcsolatba a súlyemeléssel? Milyen korábbi eredményeid vannak ebben a sportágban?
Közel 30 éve sportolok, ez családi vonás, így volt honnan örökölnöm a versenyszellemet. Korábban kosárlabdáztam és atletizáltam (gerely) komolyabban, de mivel a Honvédnél megszűnt a dobó szakosztály, így más sportágat kellett keresnem. Így tévedtem a crossfit vonalra közel 7 éve, aminek része a súlyemelés. 4-5 éve figyeltem fel, hogy milyen eredményekkel végeznek a korosztályos (Masters) súlyemelő versenyen magyar és nemzetközi szinten, és úgy éreztem van értelme komolyabban ráfeküdni. Az elmúlt 4 évben háromszoros Magyar Bajnok lettem a korosztályomban, egy 4. helyezést szereztem a felnőtt mezőnyben, illetve nemzetközi szinten 3 Európa bajnoki 4.hely mellett a tavalyi Világbajnokságon 7. helyezést értem el.
3. Milyen típusú edzéseket igényel egy ilyen versenyre való felkészülés?
Főleg súlyemelő edzéseket érdemes végezni Viccet félretéve, a szak gyakorlatokon túl (szakítás, felvétel és lökés), sok erősítő (guggolás variációk, felhúzások különböző szélességgel) adják az edzések alapját, és erre jönnek a különböző kiegészítő gyakorlatok, mint állványból lökések, nyomások stb.
Természetesen az edzéstervezés is fontos. Ebben és a technikai edzések koordinálásában egy edző segít, mivel más volumenű munka folyik a verseny előtti formábahozó 4 hétben, és más az azt megelőző 2-3 hónapban. Alapvetően heti 5 edzés az optimális, amik közel 70-90 percet vesznek igénybe.
4. Hogyan sikerül összeegyeztetned a munkát az aktív sportolással?
Nagyon hálás vagyok az S&N Marktsoft vezetőségének, mert abszolút támogatják a work-life balance-ot.
Az edzéseket a törzs idő után még az edzőtermek délutáni rohama előtt meg tudom oldani, így nem okoz gondot, ha késő délután még folytatnom kell a munkát, mert az edzést már letudtam.
5. Mi a véleményed: mik azok a skillek, amelyek a szoftverfejlesztéshez és a sportoláshoz egyaránt szükségesek?
Ahogy a mondás tartja: „A sport megtanít becsülettel győzni, és emelt fővel veszíteni, tehát a sport megtanít mindenre!”
Mind a sportban és mind a munkában, vannak jó és rossz napok, viszont amit tehetünk, hogy ezeket a helyzethez és lehetőségeinkhez képest jól oldjuk meg. Ehhez a tanulmányokon és képzéseken túl, az élet más területein szerzett tapasztalat ad segítséget.
A sport is rengeteg tervezést, priorizálást igényel, csak úgy, mint a munka, és természetesen nem mindig a terveknek megfelelően jönnek a dolgok, ilyenkor újratervez, és priorizál az ember. Már csak az a kérdés, hogy ezt az analitikus gondolkodást a munkámnak vagy a sportnak köszönhetem, de én mindenképp üdvözlöm a jótékony egymást erősítő hatásukat.
6. Mik a jövőbeni céljaid ebben a sportágban, esetleg más sportban?
Idén már nincs tervben súlyemelő verseny, ebben a sportágban jövőre szeretnék a dobogóra kerülni az Európa Bajnokságon, és természetesen egy újabb győzelmet elhozni a Magyar Bajnokiról.
Viszont Funkcionális Fitnesz és Crossfit vonalon, számomra most kezdődik a szezon, ahol augusztusban lesz az Országos Masters Bajnokság, ami egyben válogató verseny is az idei hazai rendezésű Világbajnokságra, amin szeretnék részt venni decemberben. A két verseny között pedig egy nemzetközi Crossfit verseny is lesz Ausztiában (Austrian Throwdown 2024), ahol szintén célom az élmezőnyben végezni.